Strefa wsparcia

Recenzja książki “Co się dzieje w mojej głowie? Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o zdrowej głowie?”

Co się dzieje w mojej głowie 1“Co się dzieje w mojej głowie? Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o zdrowej głowie?” to 32-stronicowa książeczka wydana przez wydawnictwo TADAM. Książka jest nowością wydawniczą, dotyczącą tematyki emocji autorstwa Molly Petter. Przykuła ona moją uwagę podczas Targów książki dziecięcej Przecinek i kropka w warszawskim Koneserze. W “Co się dzieje w mojej głowie” znajdziemy trzynaście krótkich rozdziałów, z których każdy zajmuje się odmiennym zagadnieniem psychoedukacyjnym. Książka w przystępny dla dzieci, wsparty ilustracjami sposób przedstawia metody dbania o higienę psychiczną. Przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia.

Lektura porusza m.in. tematykę akceptacji swoich mocnych i słabych stron oraz wagi podejmowania starań, w rozwijaniu umiejętności, na których nabyciu nam zależy. W “Co się dzieje w mojej głowie”, jak się zapewne domyślacie, znajdziemy dużo informacji dotyczących sfery emocji:  ich roli w życiu człowieka,  specyfiki, wpływu na zachowanie oraz sposobów radzenia z nimi. W książce wymienione są czynniki, które wpływają na dobre samopoczucie psychiczne. Przedstawione są w niej przykłady zdrowych nawyków dotyczących dbania o ciało i myśli. Wymieniona jest tu m.in. rola snu, zdrowego odżywiania, przebywania na świeżym powietrzu, przyjemnych aktywności, czasu z bliskimi oraz wspierających sposobów myślenia.

“Co się dzieje w mojej głowie”  jest moim zdaniem cenną pozycją, gdyż nie tylko wprowadza młodych czytelników w świat umysłu, pokazując sposoby przetwarzania rzeczywistości na poziomie myśli oraz emocji, lecz podaje również przykłady strategii radzenia sobie z przeżywanymi uczuciami oraz doświadczanymi trudnościami. Tak więc znajdziemy tam praktyczne wskazówki dotyczące tego, co można zrobić, gdy dręczą nas nieprzyjemne myśli lub ktoś robi nam przykrość. Dodatkowo pozycja zaznajamia czytelników z przykładami zachowań prospołecznych, które pomogą nawiązywać przyjazne stosunki z innymi ludźmi. Książka skłania do refleksji nad tym, jak nasze postępowanie może wpływać na relacje z kolegami i koleżankami.

Co się dzieje w mojej głowie 2

Wszystko przedstawione jest w przyjemnej dla oka, czytelnej formie graficznej, dzięki czemu książka zrozumiała jest także dla dzieci w wieku przedszkolnym. Każde z poruszonych zagadnień opisane jest w krótki lecz treściwy sposób i dzięki temu mieści się wraz z ilustracjami na dwóch stronach. Pozwala to utrzymać koncentrację młodszych czytelników na opisywanym temacie. Zawarte w książce treści mogą być świetnym pretekstem do rozmowy o uczuciach i lepszego zgłębienia poruszanych zagadnień. Na końcu książki znajdziemy  jeszcze wskazówki dla rodziców i opiekunów dotyczące sposobów dbania o zdrowe samopoczucie psychiczne swoich pociech. 

“Co się dzieje w mojej głowie” to jedna z pozycji, w którą warto się zaopatrzyć jeśli chcemy wspierać rozwój emocjonalno-społeczny dzieci.
 

Treść i zdjęcia: Marta Rokicińska

 

Nauka zabawy u dzieci z autyzmem - kompedium

Najnowsze artykuły

17 kwietnia 2019

strefa-wsparcia.pl

Strona stworzona w kreatorze www WebWave.